Born January 2, 1981 in Yuzhno-Sakhalinsk.

2003: Graduated from the Moscow Business Academy with a degree in Law.

2000-2007: Held leading positions at Amursky Ugol in Raichikhinsk, Amur Region.

2007: Director of the Russky Ugol branch in Gukovo, Rostov Region.

2008: Director of the Russky Ugol branch in Blagoveshchensk, Amur Region.

2009-2010: General Director of Amursky Ugol in Raichikhinsk, Amur Region.

February 2, 2011: Appointed First Deputy Minister for Construction, Architecture, Housing and Utilities of the Amur Region.

December 23, 2011: Appointed Minister for Housing and Utilities of the Amur Region.

September 14, 2014: Elected Mayor of Blagoveshchensk, Amur Region.

March 25, 2015: Appointed Acting Governor of the Amur Region by Presidential Executive Order.

September 20, 2015: elected Governor of the Amur Region.

18 May 2018: Appointed Minister for the Development of Russian Far East by Presidential Executive Order.